Türkiye’de Yayınlanan En iyi Tarih Dergileri

Tarihle ilgileniyorsanız mutlaka tarih dergileri hakkında da bilgi sahibi olmak istersiniz. Hatta birçoğunuz herhangi bir tarih dergisine abone olmuş da olabilir. Bu yazımızda güncel olarak yayın hayatına devam tarih dergileri hakkında bilgi vereceğiz. Geçmişte yayınlanmış ve arşivlerine ulaşabildiğimiz birçok tarih dergisi bulunsa da onları başka bir yazıya saklıyorum. Şimdi en iyi tarih dergileri hangileriymiş bir göz atalım.

1-) Derin Tarih

Derin Tarih

Ünlü tarihçi Mustafa Armağan’ın genel yayın yönetmenliğini yaptığı Derin Tarih, farklı bir tarih görüşü benimsemektedir. Özellikle “Tüm bildikleriniz tarih olacak” sloganıyla hareket etmesi, tarihe ve tarihçiliğe yeni bir soluk getireceğini göstermektedir. 2012’nin Nisan ayında ilk sayısını çıkaran dergi, aylık olarak yayınlanmaktadır. Yazar kadrosuna baktığımızda da usta isimleri görmekteyiz. Özellikle Yavuz Bahadıroğlu, Mehmet Çelik, Şükrü Hanioğlu ve Mehmet Doğan gibi usta kalemlere değinmeden geçemeyeceğim.

Derin tarih dergisini, en iyi tarih dergileri listemin başına almamdaki başlıca sebeplerden biride sürekli takip ettiğim bir dergi olmasıdır. Birçok sayısında hediye ettiği kitaplar da tarih meraklılarının dikkatini çekecek düzeyde.

2-) Atlas Tarih

Atlas Tarih
Atlas Tarih

Atlas dergileri uzun yıllardır ülkemizde yayınlanmakta ve birçok alanda bilgilendirici içerikler sunmaktadır. Atlas tarih dergisi ise 2010 yılında yayın hayatına başlamış olup, her iki ayda bir yayınlanmaktadır. Ağustos 2018’de 54. sayısını yayınlayan dergi yayın hayatına devam etmektedir.

Tarihi sıkıcı bir branş olmaktan kurtarmayı hedefleyen Atlas tarih dergisi popüler ve ilgi çekici konulara ağırlık vermektedir. Bu nedenle de en iyi tarih dergileri arasında yer almaktadır.

3-) #tarih

#tarih
#tarih

2009 yılında okuyucuyla buluşan #tarih dergisi 2013 yılında kapanarak yayın hayatına ara vermiştir. Ancak bu ara kısa sürmüş ve Mayıs 2014 tarihinde tekrar okuyucusuyla buluşmuştur.

Popüler tarih alanında içerikler hazırlayan #tarih  sade bir dil kullanması ve her seviyeye hitap etmesiyle dikkat çekmektedir. İlkelerini yalnızca gerçeği yazmak ve bağımsız tarih yayıncılığı yapmak olarak açıklayan #tarih dergisi, Eylül 2018’de 52. sayısını yayınlamıştır.

4-) Belleten

Belleten
Belleten (Türk Tarih Kurumu)

En iyi tarih dergileri arasında akademik anlamda bilgi veren ve araştırmalar sunan Belleten yer almasa olmazdı. Belleten TTK (Türk Tarih Kurumu) tarafından 1937 yılından beri 4 aylık periyodlar halinde yayınlanmaktadır. Türk tarihine ait hakikatleri ortaya koymayı amaç edinen Belleten, tarihle ciddi anlamda ilgilenenlerin mutlaka dikkatini çekecektir.

1937 yılından beri yayın hayatına devam eden Belleten dergisi, Türkiye’nin yayın hayatına en uzun süre devam eden ilmi yayın organıdır. Ağustos 2018 tarihi itibariyle 294. sayısı yayınlanmıştır.

Ülkemizde yayınlanan en iyi tarih dergileri hakkında bilgi vermeye çalıştım. Elbette bunlara hem popüler hem de akademik tarih anlamında birçok dergi eklenebilir. Sizlerin de görüşleri ve beğendiğiniz dergiler varsa yorumunuzla yazıma katkıda bulunabilirsiniz.

Türkiye’de Yayınlanan En iyi Tarih Dergileri” üzerine bir düşünce

  • blank
    14 Ocak 2019, 09:59
    Permalink

    sizin jornolda tarih sozimizni cirsa bulermi?

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir