Selçuklu Bayrağı ve Armasının Anlamı

Selçuklu bayrağı Büyük Selçuklu Devleti’nin kuruluşundan sonra kullanılmıştır. Daha önceki yıllarda kullanımı hakkında bilgi bulunmasa da Selçuk Bey döneminden itibaren kullanılmış olabileceği düşünülmektedir.

Selçukluların bilinen ilk atası Dukak Bey’dir. Dukak Bey’den sonra boyun liderliğine Selçuk Bey getirilmiş olup, bu dönemde Selçukluların batı yönlü ilerleyişi başlamıştır. Selçuk Bey’in ölümünden sonra yerine Arslan Yabgu geçmiş ve Selçuklular, Türkmen aşiretleriyle birlikte İsfahan yakınlarında görünmeye başlamıştır. Arslan Yabgu’nun Gaznelilere esir düşmesi üzerine yönetimi üstlenen Tuğrul ve Çağrı Beyler devletin temellerini atarak, Türk tarihinde yepyeni sayfalar açan bir dönemi başlatmışlardır. (1)

Selçuklu Bayrağı ve Anlamı

Selçuklu bayrağı mavi zemin üzerinde bulunan çift başlı kartaldan oluşmaktadır. Bayrağın üzerinde siyah ok ve yay bulunduğu da bilinmektedir. Çift başlı kartal Doğu’yu ve Batı’yı temsil ederek, Selçuklunun hükmettiği alanları simgelemektedir. Çift başlı kartal Selçuklulardan önce ve sonra da birçok devlet tarafından kullanılmıştır.

Çift Başlı Kartal ArmasıÇift Başlı Kartal

Çift başlı kartal armasının kullanımı Roma İmparatorluğuna kadar götürülebilir. Öncelikle kent devleti olarak kurulan Roma, zamanla bilinen dünyanın büyük bir kısmına hakim oldu. Roma imparatorluğu bayrağında kartal sembolü bulunduruyordu. İmparatorluğun Doğu ve Batı olarak ikiye bölünmesinden sonra kartal sembolünü batı kısmı kullanmaya devam etti. Doğu Roma’da ise çift başlı kartal sembolü kullanılmaya başlandı. Doğu Roma’nın yani Bizans’ın çift başlı kartalı kullanmasındaki amaç da kendini doğunun ve batının hakimi olarak görmesidir. (2)

Büyük Selçuklu Mirasını Anadolu Selçukluları Devam Ettirdi

Büyük Selçuklu Devleti’nin çöküşünden sonra Anadolu’da hakimiyet kuran Anadolu Selçukluları, birçok konuda Büyük Selçukluyu örnek aldı. Devletin bayrağındaki çift başlı kartalı değiştirmedi ve Selçuklu bayrağı kullanılmaya devam edildi. Yine devlet yönetimi de Büyük Selçuklu nizamına göre şekillendirildi. Tüm bu nedenlerle Anadolu Selçuklularını, Büyük Selçuklunun devamı olarak nitelendirebiliriz.

Günümüzde Çift Başlı Kartal SembolüRusya Bayrağı Çift Başlı Kartal

Fatih Sultan Mehmet’in Bizans’a son vermesinin ardından çift başlı kartal arması bir süre kullanılmadı. Fakat Rusya’nın tarih sahnesine çıkmasıyla çift başlı kartal yeni bir bayrakta daha kendine yer buldu.

Rusya’nın en büyük amaçları sıcak denizlere inmek ve Bizans mirasına sahip çıkmaktı. Kendini Bizans mirasının hamisi olarak gören Rus çarları İmparatorluk bayrağında çift başlı kartalı kullanarak bunu göstermişlerdir.

Büyük Selçuklu ve birçok güçlü devlet tarafından kullanılan çift başlı kartal sembolüne kısaca değindik.

Büyük Selçuklu hakkında merak ettiklerinizi ve sorularınızı yorumlar kısmından gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir