Kürşad ve 40 Çerisi – İlk Türk İhtilali

Göktürk Kağanlığı, Türk adını kullanan ilk devlettir. Yıllarca Asya’nın büyük bölümüne hükmeden bu Kağanlık, dirayetli kağanların tahta geçemeyişinden ve Çin baskıları nedeniyle önce Doğu ve Batı olmak üzere ikiye bölündü. 629 yılında Doğu Göktürkler 659 yılında da Batı Göktürkler yıkıldı ve toprakları Çin hâkimiyetine girdi. Kağanlık yıkıldıktan sonra binlerce Türk esir düştü ve Çinlilerin kendilerine tahsis ettiği bölgelerde yaşamak zorunda kaldılar. Özellikle Türk hanedanının ileri gelenleri Çin’in başkentinde gözlem altında tutuldu. Bunlar arasında Türk ihtilalini başatacak yiğit olan Kürşad da vardı.

İhtilalin Lideri Kürşad

Türk İhtilali

Göktürk hakanlarından Çuluk Kağan’ın oğlu olan Kürşad, devletin yıkılmasıyla birlikte birçok akrabasıyla birlikte esaret altında yaşamaya başladı. Çin İmparatoru, Türk ileri gelenlerini asimile etmek ve kendine bağlayabilmek için, hassa ordusuna aldırmıştır. Hassa ordusu İmparatoru korumakla görevliydi ve Çin’in birçok geleneksel törenine eşlik ediyordu. İmparator bu şekilde Türkleri kolayca kendine bağlayabileceğini düşünmüştü. Bu dönemde Kürşad da İmparatorun hassa ordusu içinde görevliydi. Fakat onun farkı Bozkurt hanedanının en büyüğü olmasıydı. Bir hareketlilik olacaksa, bu ancak onun liderliğinde olabilirdi.

Türk İhtilali Planlanıyor

639 yılına gelindiğinde Türklerin durumu iyice kötüye gitmekteydi. Birçok Türk asimile politikasından etkilenmiş ve Türk geleneklerini terk etmeye başlamıştı. Durumun vahametini gören Kürşad, durumu değiştirecek bir hamle yapma vaktinin geldiğini düşünüyordu. Bu durumu 40 arkadaşıyla konuşarak, ihtilal yapma kararı aldı. Plana göre Çin İmparatoru Li-Şih-Min esir edilip Ötüken’e kaçırılacaktı. Serbest kalması karşılığında da tüm Türk esirleri ve Göktürk toprakları istenecekti. Ayrıca Kürşad, hanedan soyundan Urku Tigin’i Hakan ilan edeceğini söyleyerek, ihtilalin kişisel değil, milli bir dava olduğunu da vurguladı.

Puslu Bir Gecede Kılıçlar Çekiliyor

Türk ihtilali için hazırlık yapan Kürşad, en uygun fırsatın İmparatorun kılık değiştirerek halkın arasına karıştığı zaman olduğunu düşündü. Bir sokak baskınıyla İmparator kaçırılacak ve Türk yurduna götürülecekti. Fakat istenilen durum gerçekleşmedi. İmparatorun sokağa çıkacağı gece çok şiddetli bir sağanak yağmur başladı. İmparatorun sarayından çıkmayacağını öğrenen Kürşadla arkadaşları baş koydukları yoldan dönmemeye karar verdiler. Artık ya ölüm vardı ya istiklal. 40 Türk yiğidi sarayı basacak ve İmparatoru kaçıracaktı.Kürşad Türk İhtilali

Sarayın kapısından şimşek gibi giren Türk atlıları önlerine çıkan Çin askerlerini de savurup atıyordu. Kürşad en önde amansızca kılıç sallıyor, yalnızca hedefine odaklanmış bir kurt gibi ilerliyordu. Bu ani baskın karşısında gerilemek zorunda kalan Çin askerleri Kürşad ve birkaç arkadaşının İmparatorun odasına kadar girmesine engel olamadı. Hedefe ulaşılmıştı fakat imparator ilk gürültülerde daha kaçmayı başarmıştı. İmparatorun kaçtığını anlayan Kürşad yapacak bir şey kalmadığını görünce geri çekilme emrini verdi. Saray Çinliler tarafından sarılmıştı ve çıkmak neredeyse imkânsızdı.

O gece belki de binlerce Çin askeri biçildi. Birçok Türk yiğidi de saraydan çıkamadan şehit oldu. Fakat Kürşad ve birkaç arkadaşı Çin askerlerinin çemberini kırmayı başarmış ve son sürat at sürüyorlardı. Arkalarından atılan oklar birçoğunu yaralamış ve bazılarını da şehit etmişti. Vey Nehrine kadar gelmeyi başaran Kürşad ve arkadaşları, sağanak yağmurdan dolayı taşan nehirden geçmeyi başaramadılar. Artık yapabilecekleri tek bir şey vardı. O da kanlarının son damlasına kadar çarpışmak. Çin askeri içerisine ani bir saldırı gerçekleştiren yiğitler, artık yorulmuş ve yaralarından dolayı da bitkin düşmüşlerdi. Kürşad şehit düştüğünde üzerinde onlarca kılıç ve ok yarası vardı. Türk ihtilali ilk denemesinde başarısız olmuştu. Fakat binlerce yıl sürecek bir istiklal ateşini de yakmayı başarmıştı.

Türk İhtilali Bağımsızlık Ateşini Yaktı

Kürşad ve 40 çerisi öyle bir ateş yaktı ki onları takip eden Türkler kısa sürede istiklallerine kavuştu. İlteriş etrafında birleşen Türkler isyan ederek Çin kuvvetlerini mağlup etti ve eski topraklarında II. Göktürk Devleti’ni kurmayı başardı. Esaret Türk’ün kanında yoktu. Bunu zorla olsa da, Çinliler de öğrenmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir