İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

İstanbul tarih boyunca dünyanın en büyük iki medeniyetine ev sahipliği yapmıştır. Bu durum da gezilecek tarihi yerler konusunda birçok seçenek sunmaktadır.

İstanbul, Doğu Roma İmparatorluğuna (Bizans) başkentlik yaparak, yüzlerce yıl Hristiyan dünyasının merkezi olmuştur. 1453 yılında kutlu fetih gerçekleştiğinde de artık İslam dünyasının göz bebeği haline geldi. Bu nedenle medeniyetler merkezi haline gelen İstanbul’da gezilecek tarihi yerler saymakla bitmese de başlıca yerleri aktarmaya çalışacağım.

1 – Topkapı Sarayı

Gezilecek Tarihi Yerler
Topkapı Sarayı

İstanbul’un tarihi yerleri denilince herkesin aklına Topkapı Sarayı’nın gelmesi gayet normaldir. İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen bu saray 400 yıl boyunca yönetim merkezi olmuştur. Osmanlı’nın başkenti olması, İstanbul’a ayrı bir önem verilmesine neden olmuş, tüm yapılarda estetik bir zarafetin bulunmasına dikkat edilmiştir. Topkapı Sarayı’na müze kart ile ücretsiz giriş yapılabilmektedir. Fakat müze kartınız yoksa 40 TL’lik giriş ücretini ödemeniz gerekir.

2 – Eyüp Sultan Camii

Eyüp İstanbul’un eski ruhunu yaşatan ender semtlerden biridir. Ayrıca Eyüp Sultan Camii de Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerindendir. Gezilip görülmesinin yanında, peygamber efendimizin müjdesine nail olmak için buralara kadar gelen Eyüp Sultan Hazretlerine bir Fatiha okumak da her Müslümanın isteğidir.

Eyüp semtine kadar gelmişken Pierre Loti Tepesi’ne çıkıp, bir Türk kahvesi içmeyi de ihmal etmeyin. Pierre Loti, muhteşem manzarasıyla İstanbul’un keyfini çıkartabileceğiniz en iyi yerlerden birisi.

3 –  Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Müzesi tarihle ilgili olan herkesin gezmesi gereken bir yer. Yapımı itibariyle İstanbul’daki tarihi yerler kategorisine koyamasak da görselliği ve tarih anlatımı şekliyle mutlaka gezilmesi gereken bir yer. Bu müzede İstanbul’un fethini tüm canlılığıyla izleyebilir, top seslerini, mehter marşını ve at kişnemelerini duyabilirsiniz. Topkapı Kültür Parkı sınırları içinde yer alan Panorama 1453 Tarih Müzesi, dünyanın ilk 360 derece panoramik müzeleri arasında yer alıyor. Tarihi yaşamak istiyorsanız, mutlaka uğramalısınız.

4 – Ayasofya Camii ve Müzesi

1600 yıllık tarihiyle ve mimarisiyle büyük ilgi çeken Ayasofya, İstanbul’un fethinden sonra kılıç hakkı olarak camiye çevrilmişti. İstanbul’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında olan bu tarihi yapı, kubbesiyle, mermer sütunlarıyla ve olağanüstü mozaikleriyle dikkat çekmektedir. Ayrıca Ayasofya dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yer almaktadır. İstanbul’da tarihi yerler görmek istiyorsanız, Ayasofya’yı es geçmeyin.

5 – Sultanahmet Camii

Sultan I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkar Mehmet Ağa’ya yaptırılan Sultanahmet, yıllara meydan okurcasına ihtişamını koruyor. Turistler tarafından Blue Mosque (Mavi Cami) olarak adlandırılan bu yapı, tarihi yarımadanın en çok gezilen yerlerinden biridir. Sultanahmet Camii’ne gitmişken meydanını da gezmeyi ihmal etmeyin. Meydanda Alman Çeşmesini, Mısır ve Örme Dikilitaşlar ile Yılanlı Sütunu görebilirsiniz.

6 – Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı İstanbul’daki en önemli tarihi yerler arasındadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezliğini de yapan bu saray, Mustafa Kemal Paşa tarafından da ikametgah olarak kullanılmıştır. Atatürk İstanbul’a geldiğinde genellikle bu sarayda kalır ve konuklarını da burada ağırlardı. Dolmabahçe Sarayı’nı önemli kılan diğer bir özelliği de Atatürk’ün burada vefat etmiş olmasıdır. Ayrıca 250 bin metrekarelik alanıyla ve boğaz manzarasıyla İstanbul’da gezilmesi gereken yerler arasında olmayı hak ediyor.

7 – Sahaflar Çarşısı, Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı

İstanbul’a kadar gelmişken meşhur çarşılarını gezmemek olmazdı. Öncelikle Beyazıt Meydanı’na gidin ve İstanbul Üniversitesi’nin tarihi kampüsüne bir göz atın. Ardından Beyazıt Camii’ne uğrayabilir ve hemen yanından da Sahaflar çarşısına girebilirsiniz. Şu sıralar çok ticari davransalar da halen nadir eserleri bulmak mümkün. Sahaflar çarşısından sonra Kapalı Çarşı’yı ve Mısır Çarşısı’nı gezebilirsiniz. Meşhur Türk kahvesinden bir paket almayı da unutmayın.

8 – Emirgan Korusu

İstanbul Tarihi Yerler
Emirgan Korusu

İstanbul’un doğal güzelliklerini de gezmek istiyorsanız Emirgan Korusu’na mutlaka uğramalısınız. Emirgan Korusu’nun tarihi yerler ile olan bağlantısına da kısaca değinecek olursak; Sultan IV. Murat Revan seferine çıktığında şehrin önlerine gelir ve teslimini ister. Şehrin muhafızı olan Emir Gune Osmanlı saflarına geçerek şehri teslim eder. Bu olaydan sonra IV. Murat Han Emir Gune’ye Vezirlik rütbesini verir ve günümüzde Emirgan olarak bilinen koruyu bağışlar. Aslında Osmanlı döneminde Emirgune korusu olarak adlandırılan bu yer şimdilerde Emirgan olarak bilinmektedir.

9 – Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi

İstiklal Caddesinde bulunan bu müze birçok tarihi şahsiyetin balmumu heykeline yer vermesiyle büyük ilgi çekmektedir. Ayrıca burada yalnızca tarihi şahsiyetleri değil, günümüzün ünlü isimlerinin balmumu heykellerini de görebilirsiniz. İstanbul’un tarihi yerleri gezilirken, burası da keyifli bir alternatif olacaktır.

10 – Miniatürk

İstanbul’a kadar gelmişken Türkiye’nin tarihi ve doğal yerlerini de görmek istemez misiniz? O zaman minik bir gezintiye çıkmanız gerekecek. İstanbul’da bulunan Miniatürk, birçok tarihi ve doğal güzelliği minik maketler halinde sunmasıyla dikkat çekiyor. Burada Selimiye’yi, Ayasofya’yı, Safranbolu Evlerini ve Nemrut Dağını çok kısa sürede gezebilirsiniz. Türkiye’nin tarihi yerlerini ve doğal güzelliklerini bir arada görmek isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer.

İstanbul’da gezilecek tarihi yerler ve doğal güzelliklerden bahsettiğimiz bu yazının sonuna geldik. İstanbul’a yolunuz düştüğünde binlerce yıllık tarihe bir göz atmadan ayrılmayın.

İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler” üzerine bir düşünce

 • blank
  29 Ağustos 2018, 20:49
  Permalink

  Yazı çok hoşuma gitti gayet bilgilendiri 31 senedir istanbuldayım makalede geçen bazı yerlere hiç gitmedim özellikle topkapı sarayı içimde bir ukde kaldı nezaman niyetlensem kesin birşey çıktı haftaya inş gidicem yabancılar bizden daha iyi geziyor istanbulu biz yaşadıgımız halde kıymetini ve maneviyatına tam hakim olamıyoruz…
  Teşşekürler

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir