Gazi Umur Bey – Gemileri Karadan Yürüten İlk Türk

Gazi Umur Bey herkes tarafından bilinmesi gereken tarihi şahsiyeletlerden biridir. Aydınoğulları beyliği günümüzdeki İzmir ve Aydın yörelerinde hüküm sürmekteydi. Germiyanoğullarının komutanı olan Aydınoğlu Mehmet Bey tarafından kurulan beylik en parlak dönemini Gazi Umur Bey döneminde yaşadı.

Gazi Umur Bey Kimdir?

Denizlerin Fatihi Gazi Umur Bey
Denizlerin Fatihi Gazi Umur Bey

Gazi Umur Bey Türk milletinin yetiştirdiği sayılı muzaffer komutanlardandır. Denizlerde yaptığı akınlar Türk denizciliği için öncü olmuştur. 1334 yılında beylik otağına kurulan Gazi Umur Bey, Aydınoğullarına en parlak dönemini yaşattı.

Umur Bey Ege denizinde büyük bir donanma kurmaya muvaffak oldu. Donanmasıyla Haçlılarla, Bizansla ve Cenevizlilerle mücadele etti. Gazi Umur Bey’in denizlerdeki ilk icraatı İzmir Kalesini almak oldu. Ardından Çanakkale boğazında karşılaştığı bir Haçlı donanmasını bozguna uğrattı.

Gazi Umur Bey her geçen gün şöhretini arttırarak, donanmasını da büyütmeye devam etti. Bozcaada ve Sakız adasına baskınlar yapan Aydınoğulları, Gelibolu’ya da asker çıkardılar. Ardından Yunanistan kıyılarına saldırarak Mora’da dahil olmak üzere birçok yerden ganimet aldılar. (1)

Gemileri Karadan Yürüten Türk

Gemilerin karadan yürütülmesi denildiğinde aklımıza Fatih Sultan Mehmet Han’ın gelmesi oldukça normaldir. Peki, Türk tarihini çok iyi bilen Fatih, Gazi Umur Bey’den ilham almış olabilir mi?

Umur Bey’in Karadeniz seferi esnasında gemileri karadan yürüterek, Patras Körfezine indirdiği söylenmektedir. Birçok araştırmacı bu tezlerini kanıtlarla da desteklemektedir. Bu durum Gazi Umur Bey’in gemileri karadan yürüten ilk Türk olmasını da sağlamıştır.

Gazi Umur Bey’in Ölümü

Umut Bey Türk dünyasında yaptığı kahramanlıklarla bilinse de Haçlılar tarafından yok edilmesi gereken bir düşman olarak görülüyordu. Henüz 18 yaşındayken İzmir’i almış ve Haçlıların ticaret ağına hançer saplamıştı. Gazi Umur Bey’in gün geçtikçe güçlenmesi de Papa ve Haçlı dünyasının işine gelmiyordu. Bu nedenle ittifak yapılarak İzmir üzerine büyük bir donanma gönderilmesine karar verildi.

Papa öncülüğünde oluşturulan ittifakta birçok Haçlı devleti bulunuyordu. Hedefleri İzmir’i kuşatmak ve Umur Bey’i ele geçirmekti. Uzun süren çarpışmalar sonucunda kale düştü ancak Umur Bey teslim olmayarak iç kesimlere çekildi. Haçlılar kaleyi almıştı ama Umur Bey vazgeçmemişti. Askeriyle birlikte kaleyi geri almak için savaşmaya devam eden Umur Bey, Anadolu beyliklerinden de yardım istedi.

Bazı beyliklerden yardım gelse de yeterli kuvveti toplayamadı. Buna rağmen kaleyi almak için hücuma geçen Gazi Umur Bey burada şehit düştü. Şehadeti uzun yıllar hafızalardan silinmedi ve hayatı destanlarda anlatıldı. Yüzyıllar boyunca Türk leventleri onu örnek aldılar. Umur Bey bilinmesi ve her zaman hatırlanması gereken büyük Türk denizcilerinden biridir. (2)

Gazi Umur Bey – Gemileri Karadan Yürüten İlk Türk” üzerine 2 düşünce

 • 3 Ekim 2018, 01:40
  Permalink

  Sergen bey yazılarınız harika, takipteyim başarılar diliyorum.

  Cevapla
  • blank
   3 Ekim 2018, 10:47
   Permalink

   Değerli yorumunuz için teşekür ederim.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir