En Uzun Süre Tahtta Kalan 5 Osmanlı Padişahı

Osmanlı Devleti’nin 623 yıllık tarihi boyunca 36 Osmanlı padişahı tahta oturmuştur. Kimisi uzun yıllar boyunca iktidarını korurken kimisi bir yıl bile dayanamamıştır. Tarihle ilgilenen herkes Osmanlı padişahlarını da merak eder. Açıkçası ilk merak edilen sorulardan biride en uzun tahtta kalan padişah kimdir oluyor. Bu yazımızda en uzun süre tahtta kalan Osmanlı padişahları hakkında bilgi vereceğiz.

1-) Kanuni Sultan Süleyman

Kanuni Sultan Süleyman
Kanuni Sultan Süleyman ( En Uzun Süre Tahtta Kalan Padişah )

I. Süleyman ya da daha çok bilinen ismiyle Kanuni Sultan Süleyman 46 yıllık iktidarıyla en uzun süre tahtta kalan Osmanlı padişahıdır.

Osmanlı Devleti’nin 10. padişahı ve İslam aleminin 89. halifesidir. Batılılar tarafından “Suleiman the Magnificent” yani Muhteşem Süleyman olarak adlandırılmıştır. Yaklaşık 46 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğunu yönetmiş ve en parlak çağını yaşatmıştır. Osmanlı’nın en çok sefere çıkan padişahıdır. Ayrıca en uzun seferde kalan padişah unvanı da kendisine aittir.

1520 yılında tahta çıkan Sultan Süleyman batıya ve doğuya yaptığı seferlerle devletin sınırlarını genişletti. Onun döneminde batıda Viyana kapılarına dayanan Osmanlılar, doğuda Hazar’ı Osmanlı gölü haline getirmişlerdi. Babasından aldığı 6.557.000 km2 lik Osmanlı mülkünü 14.893.000 km2‘ye çıkarmıştır.

Kanuni 7 Eylül 1566 tarihinde son seferi olan Zigetvar’da hayatını kaybetti. (1)

2-) IV. Mehmet

IV. Mehmet
IV. Mehmet ( En Genç Padişah )

Babası Sultan I. İbrahim olan IV. Mehmet 2 Ocak 1642 yılında doğdu. Osmanlı tahtında en uzun süre kalan 2. padişah olmasının yanında tahta çıkan en geç padişahtır. Osmanlı tahtına oturduğunda henüz 7 yaşındaydı. 39 yıl boyunca Osmanlı Devleti’ni yönetti.

Av merakından dolayı Avcı Mehmet olarak adlandırılmıştır. İçki ve kötü alışkanlıklardan haz etmeyen Sultan Mehmet meyhaneleri yasaklamasıyla da bilinmektedir. II. Viyana kuşatmasındaki büyük bozgun IV. Mehmet’in talihsizliği oldu ve bu yenilgiden sonra tahttan indirildi.

3-) Orhan Gazi

Orhan Gazi
Orhan Gazi

İkinci Osmanlı padişahı olan Orhan Gazi 38 yıl boyunca devleti yönetmiştir. 1326 yılında babası Osman Bey’den aldığı yönetimi 1359 yılına kadar devam ettirmiştir.

Babası devletin kurucusu Osman Bey olan Orhan Gazi 1281 yılında doğmuştur. Bursa’yı fethederek Osmanlı’nın devlet statüsünü büyük bir başkentle ihya etmiştir. Dinine çok bağlı olan Osmanlı padişahı adaletten asla taviz vermezdi.

Orhan Gazi’den sonra Osmanlı tahtına oğlu I. Murat geçti.

4-) II. Abdülhamit Han

II. Abdülhamit Han
II. Abdülhamit Han

Sultan Abdülmecid’in oğlu olan II. Abdülhamit 21 Eylül 1842 tarihinde doğmuştur. Müzik eğitimi aldığı bilinen Sultan usta bir marangozdu. Tahta çıktığında İmparatorluk sallantı halindeydi ve düşmanların iştahını kabartıyordu. Uyguladığı siyaset sayesinde devleti 33 yıl daha ayakta tutabildi.

II. Abdülhamit 33 yıllık iktidarı boyunca eğitime çok önem vermiştir. Adeta bir eğitim seferberliği başlatarak yüzlerce okul açmış ve Anadolu’nun en ücra köşelerine eğitim götürmüştür.

1909 yılında tahttan indirilen Osmanlı padişahı 1918 yılında Beylerbeyi Sarayı’nda vefat etmiştir.

5-) Fatih Sultan Mehmet Han

Fatih Sultan Mehmet Han
Fatih Sultan Mehmet Han ( Büyük Türk )

Fatih için tarihin gördüğü en büyük hükümdarlardan birisidir desek yanlış olmaz. O Fatih unvanını yalnızca İstanbul’u fethetmesiyle değil, onlarca devleti ve prensliği de ortadan kaldırmasıyla almıştır.

İkinci Murat’ın oğlu olan II. Mehmet 30 Mart 1432 yılında Edirne’de doğmuştur. Çok iyi bir eğitim alan şehzade ilk görevini Saruhan Sancak Beyi olarak yapmıştır. Osmanlı tahtına ilk olarak 12 yaşındayken çıktı. Haçlıların ittifak yapması üzerine babası II. Murat ikna edildi ve Mehmet Saruhan Sancak Beyliğine döndü.

1451 yılında 19 yaşındayken yeniden tahta çıkan II. Mehmet hedef olarak İstanbul’u seçti. 29 Mayıs 1453 günü İstanbul’un fethedilmesiyle de büyük hedefine ulaştı. Osmanlı topraklarını batı yönünde genişleterek İtalya sahillerine kadar ulaştı.

31 sene boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nu yöneten Fatih 3 Mayıs 1481 yılında vefat etmiştir. Halen daha ismi en çok duyulan ve araştırılan Osmanlı padişahı olarak geçmektedir. (2)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir