En iyi Tarih Romanları

Tarihle ilgilenen herkes az ya da çok tarih romanları da okumuştur. Elbette akademik anlamda çalışmalar yapanlar, daha çok bilgi verici çalışmalara yönelir. Ancak tarih romanları da birçok konuda bilgi sahibi olmanızı sağlayabilir. Hatta Üniversite sınavlarına ya da KPSS’ye hazırlanıyorsanız roman okumanın faydasını görürsünüz.

Okuduğunuz tarihi romanlar anlama gücünüzü arttırarak, Türkçe sorularını kolay ve hızlı bir şekilde çözmenizi sağlayacağı gibi Tarih sorularında da başarılı olmanızı sağlayacaktır. Benim daha önce severek okuduğum ve gerçekten okunmasını tavsiye ettiğim tarihi romanları derledim ve en iyi tarih romanları başlığı altında sizlere sunuyorum.

1-) Şu Çılgın Türkler – Turgut Özakman

Şu Çılgın Türkler
Şu Çılgın Türkler

En iyi tarih romanları denildiğinde, okuyan herkes Şu Çılgın Türklerden bahsedecektir. Turgut Özakman tarafından kaleme alınan roman, ülkemizde çok satan romanlar arasında da yer almıştır.

Romanda tam çöktü denilirken, yeniden dirilen milletimiz anlatılır. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan destansı mücadele, yazarın akıcı anlatımıyla farklı bir boyut kazanmıştır. Hala okumayanlarınız varsa hiç vakit kaybetmeden okumaya başlayabilir.

2-) Semerkant – Amin Maalouf

Semerkant
Semerkant

Romanın ana karakterleri Benjamin ve Şirin’dir. Orta Asya’nın yüzlerce yıllık yurdu olan Semerkant’ta geçen roman, şehrin ve tarihin dokusunu okuyucusuna hissettiriyor. Ana karakterlerimiz Ömer Hayyam’ın hayatı ve rubailerinin peşine düşmüştür. Tarihin bir kesitini olağanüstü betimlemelerle anlatan roman, dönemi adeta yaşatıyor.

3-) Devlet Ana – Kemal Tahir

Devlet Ana
Devlet Ana

Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarını öğrenmek istiyorum ama roman tarzında bir kitap olursa sıkılmam diyorsanız, Devlet Ana tam da size göre. Kemal Tahir, eserinde özellikle toplumsal yapıya, sosyal yaşama ve adalet anlayışına değinerek Osmanlı’yı farklı bir pencereden anlatıyor.

Devlet Ana romanında Osman Bey’in hayatı ve Osmanlı’nın ilk dönemi anlatıldığı gibi, aynı dönemde faaliyet gösteren beyliklerden de bahsedilmektedir.

4-) Bozkurtlar – Hüseyin Nihal Atsız

Bozkurtlar
Bozkurtlar

Ülkemizde Orta Asya Türk toplumlarını anlatan ve eski Türklerden bahseden bir eser bulmak oldukça zordur. Bulunan eserlerin birçoğu da akademik çerçevede kaleme alınmıştır. Bu durumu kıran ilk yazar Milliyetçi duruşuyla bilinen Hüseyin Nihal Atsız’dır. Bozkurtlar romanında II. Göktürk Devleti’nin kuruluşunu anlatır.

Romanda eski Türklerin yaşayışı, sahip oldukları meziyetler ve Çinlilerle mücadeleleri anlatılmaktadır.

5-) Gazi Paşa – Attila İlhan

Gazi Paşa
Gazi Paşa

Attila İlhan’ın son romanı olan Gazi Paşa, yazarın ölümünden sonra yayınlanmıştır. Özellikle Mustafa Kemal Paşa’nın yaşamına odaklanan roman, Kurtuluş Savaşı’nın en hareketli dönemine değinmektedir.

Okuyucusunu sürükleyerek hikayenin içine çeken bu romanla birlikte kendinizi Kuvayı Milliye’nin bir eri gibi hissedebilirsiniz. İstiklal Harbi’nin en ateşli savaşlarında yer alabilir, İzmir’e giren ilk askerler arasında olabilirsiniz. Romanın en önemli özelliği dönemi gerçek manada yaşatmasıdır.

6-) Efsane – İskender Pala

Efsane
Efsane

İskender Pala’nın herhangi bir romanını okuduysanız, büyük aşklara da şahit olmuşsunuzdur. Yazar Efsane romanında da tarihin önemli bir kesitinden bahsederken, büyük aşklara yer vermeyi de ihmal etmemiş.

Bu romanda Barbaros Hayrettin Paşa’yı, İstanbul’u, Roma’yı, Gırnata’yı ve Madrid’i bulabileceksiniz. Tüm bu iklimleri birleştiren tek nokta ise aşk olacak.

7-) Ciğerdelen – Safiye Erol

Ciğerdelen
Ciğerdelen

Osmanlı döneminde geçen hüzünlü bir hikayeyi anlatan Ciğerdelen, birçok okur ve eleştirmen tarafından önerilmektedir. Özellikle muhafazakar bir bakış açısıyla anlatılan roman, Türk milletinin meziyetlerine de bolca yer vermektedir.

8) Benim Adım Kırmızı – Orhan Pamuk

Benim Adım Kırmızı
Benim Adım Kırmızı

Orhan Pamuk birçok yönüyle eleştirilere maruz kalan bir yazardır. Hatta eleştirilerin birçoğu da doğrudur. Ancak bu durum yazarın eserlerine olumsuz bakacağımız anlamına gelmez. Benim Adım Kırmızı romanı en iyi tarih romanları arasında yer almayı gerçekten hak etmektedir.

Osmanlı döneminde geçen romanda yalnızca 9 gün anlatılmaktadır. Roman 1591 yılında I. Mustafa döneminde geçmektedir. Özellikle tezhip sanatı ve batının etkisiyle gelen değişim anlatılmaktadır. Osmanlı’nın en önemli sanatlarından biri olan Minyatür romanın başlıca konusunu oluşturmaktadır.

9-) Osmancık – Tarık Buğra

Osmancık
Osmancık

Osmanlı’nın kuruluş dönemini ve Osman Gazi’nin hayatını anlatan Devlet Ana romanından bahsetmiştim. Ancak Tarık Buğra’nın Osmancık adlı eserini de bu listeye almazsam olmazdı.

Roman Osmanlı’nın kuruluşunu oldukça farklı yönlerden incelemiştir. Romanda geçen birçok söz günümüzde sosyal paylaşım mecralarının olmazsa olmazı haline gelmiştir. Roman 1988 yılında Kuruluş “Osmancık” ismiyle diziye de çevrilmiştir.

10-) Yavuz – Okay Tiryakioğlu

Yavuz
Yavuz

Sır tutmayı bilir misin? “Ben de bilirim.”

Yapılacak seferin yerini soran vezirine Yavuz Sultan Selim’in verdiği cevaptır. Yavuz tam bir gaye adamıdır ve Okay Tiryakioğlu da bunu oldukça başarılı bir şekilde işliyor.

Yavuz Sultan Selim ikindi güneşine benzer. Gölgesi uzun ama ömrü kısadır. Yalnızca 8 yılda yaptığı hamlelerle imparatorluğa başka bir boyut kazandırmış ve İslam sancağının yegane sahibi haline getirmiştir.

Okay Tiryakioğlu Yavuz’un düşüncelerini ve hamlelerini oldukça akıcı bir şekilde anlatıyor. Zaten Popüler tarih denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri. Ben özellikle Yavuz Sultan Selim’in şahsiyetine duyduğum hayranlıktan dolayı bu kitabını seçtim. Ancak siz yazarın tüm kitaplarını zevkle okuyabilirsiniz.

En iyi tarih romanları listemin sonuna geldik. Okuduğum ve beğendiğim bu romanlara sizler de ekleme yapabilirsiniz. Görüşlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

En iyi Tarih Romanları” üzerine 2 düşünce

 • blank
  25 Eylül 2018, 12:53
  Permalink

  Hocam çok güzel bir liste olmuş. Birçok kitabı bende okudum. Selman Kayabaşı kitaplarını da tavsiye ederim.

  Cevapla
 • blank
  23 Eylül 2019, 02:57
  Permalink

  Sizi gerçekten tebrik ediyorum, harika bir blog siteniz var. Yeni içeriklerinizi bekliyor olacağım. Takipteyim!

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir